Slovenské vodné slalomárky skončili piate v 3xK1 do 23 rokov

15.08.2023 Celý región

Krakov 15. augusta (TASR) – Slovenský reprezentanti vo vodnom slalome obsadili desiate miesto v 3xK1 na majstrovstvách sveta juniorov a do 23 rokov v Krakove. Trojica Filip Stanko, Iľja Buran a Matej Blaščík stratila v kategórii do 23 rokov na víťazných Francúzov 10,87 sekundy.

Víťazné trio Leo Vuitton, Titouan Castryck a Anatole Delassus malo len jeden dotyk na poslednej bránke a pred Španielskom triumfovalo tesne, o 0,81 sekundy. Strieborná hliadka mala taktiež jeden "ťuk" a bronz vybojovali Taliani so štyrmi trestnými sekundami (+3,95). Aj Slováci nazbierali štyri trestné sekundy, obe chyby zaznamenal Stanko.

Lepšie sa darilo v juniorskej kategórii ich krajankám, ktoré skončili na šiestom miesta. Trojica Petronela Ižová, Stanislava Ďuratná a Simona Blaščíková stratila na víťazné Češky 19,90 sekundy. Slovenská hliadka nazbierala desať trestných sekúnd. Blaščíková mala bezchybnú jazdu, no Ižovej nevyšla druhá polovica trate a dva ťuky mala Ďuratná. Víťazky Klára Kneblová, Klára Mrázková a Bára Galušková tvorili jedinú hliadku s bezchybnou jazdou. Druhé miesto obsadilo Nemecko (+4,34) s dvoma trestnými sekundami a pódium doplnili Slovinky s mankom 9,75 s a dvoma chybami.

V kategórii do 23 rokov skončili slovenské kajakárky piate. Soňa Stanovská, Ivana Chlebová a Ďuratná stratili na víťazné Britky 15,40 sekundy. V tejto trojici išla bez chyby Stanovská, no zvyšné dve pretekárky nazbierali dokopy osem trestných sekúnd. Chlebová nezvládla prejazd prvými dvoma bránkami a ďalšie dve sekundy pridala na červenej štrnástke. Ďuratná "ťukla" bránku číslo päť. Víťazky Phoebe Spicerová, Lois Leaverová a Ellis Millerová mali len jednu chybu, druhé boli Češky (+1,34), ktorým jury zrušila pôvodný 50-sekundový trest. Aj v tejto kategórii vybojovali bronz Slovinky so stratou 10,71 sekundy a štyrmi dotykmi.

Slovenskí juniori skončili šiesti. Richard Rumanský, Daniel Hodas-Pauer a Jakub Ševčík urobili dve chyby a stratili na najrýchlejších Nemcov 10,35 sekundy. Rumanský išiel bez dotyku, po jednom nazbierali zvyšní kajakári. Kanál v Krakove zvládli ako jediní bez chyby víťazi – Enrico Dietz, Christian Stanzel a Erik Sprotowsky triumfovali pred Francúzskom o 2,50 sekundy. Strieborná hliadka mala jeden dotyk, tak ako bronzoví Česi (+4,45).

Na podujatí sa nezúčastňuje Zuzana Paňková. Osemnásťročná slovenská "obojživelníčka" štartuje aj v elitnej kategórii a sústredí sa na septembrové majstrovstvá sveta vo Veľkej Británii. Tie sú zároveň aj olympijskou kvalifikáciou.